Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad 1991 metų sausio mėnesį nepriklausoma Lietuvos valstybė neegzistavo, todėl reikalavimai atlyginti žalą nukentėjusiesiems per Sausio įvykius yra neteisėti. Rusijos URM atstovas spaudai Andrejus Nesterenka komentuodamas Lietuvos Seimo rezoliuciją, kuria siūloma Vyriausybei oficialiai kreiptis į Rusiją dėl kompensacijos nuo sovietų agresijos žuvusiųjų ir nukentėjusiųjų šeimoms bei sužeistiesiems per 1991 metų sausio įvykius, sakė: „Rezoliucijos nuostatos, o ypač ta vieta, kur kalbama apie SSRS agresiją prieš nepriklausomą Lietuvos valstybę, yra ne tik absurdiškos, bet ir neteisėtos“. Rezoliuciją jis pavadino aiškiai politizuotu dokumentu, kuris esą rodo, kad didelė dalis Lietuvos parlamentarų vis dar gyvena praeities fobijomis ir aiškiai nėra suinteresuoti gerinti dvišalius santykius. A. Nesterenka sakė, kad 1991 metais nepriklausoma Lietuvos Respublika neegzistavo, nes jos nepripažino nė viena užsienio valstybė.
Jis atmetė Lietuvos argumentus, kad 1991 metais pasirašydama dvišalę tarptautinę sutartį su Lietuva Rusija pripažino, jog 1940 metais Sovietų Sąjunga įvykdė Lietuvos suverenitetą pažeidžiančią aneksiją.
Paskirtasis užsienio reikalų ministras, Seimo užsienio reikalų komiteto vadovas Audronius Ažubalis sakė panašaus pobūdžio teiginių nevertinąs. Vilniaus universiteto docentas, tarptautinės teisės ekspertas Dainius Žalimas sako, kad Rusijos URM atstovas spaudai pateikia teiginius, kuriuose yra absoliučiai iškraipyta sutarties raidė, nekalbant jau apie dvasią. Teisininko teigimu, Rusijos URM pareiškimas prieštarauja bendroms tarptautinės teisės normoms, kurios kalba apie neteisėtą okupaciją, agresiją, pareigą nepripažinti aneksijos.
„XXI amžius“
2010.02.09
Skaitytojų komentarų sistema Disqus








